Servei de Biblioteques - Diputació de Girona

Imprimir

Articles amb la paraula clau "Il·lustració"

Bibliopoemes

La Biblioteca Municipal de Cocentaina (Alacant) edita diferents blocs, dos d’ells dedicats al món de la literatura infantil i juvenil.

Poesia infantil i juvenil. Blog de Poesia Infantil i Juvenil: Poemes infantils, embarbussaments, endevinalles, cançons infantils, llibres i editorials de poesia infantil i juvenil, activitats sobre poesia infantil i juvenil a l'aula i a la família, webs de poesia infantil, poetes infantils... i Pinzellades al món (revista d'il·lustració als llibres infantils i juvenils)

En tots dos blocs, a part de l’interès de les diferents entrades cal destacar la sel·lecció d’enllaços a webs de poesia infantil-juvenil, eines per a escriure poesia on-line, revistes digitals d’il·lustració, blocs sobre llibres i il·lustració, etc.

 

Premis Junceda 2010

Premis Junceda 2010 Els VIII Premis Junceda posen de relleu l’excel·lència de la il·lustració al nostre país.

junceda2010

Un any més l'Apic ha organitzat els Premis Junceda amb l'objectiu de premiar i donar a conèixer la il·lustració que es fa a Catalunya en totes les seves àrees d’aplicació, una voluntat que es consolida any rere any tal i com ho demostra l’increment de participació en cada nova edició.

La cerimònia de lliurament de premis, celebrada l'1 de juliol a l'auditori del FAD a Barcelona, va tenir com a guanyadors a noms coneguts per el gran públic, com els de Juanjo Sáez i Luci Gutiérrez, però també han començat a sentir-se d’altres que caldrà tenir presents, els guardonats a la nova categoria de Futurs Creadors.

La decissió del jurat a les 14 categories ha estat la següent:

FUTURS CREADORS
Premi: Anna Rubio, per Racons d’una altra ciutat (Escola d’Art de Sant Cugat)
Menció especial: Araiz Mesanza, per El viaje (Escola Massana)

PREMSA I REVISTES
Premi: Luci Gutiérrez, per La Cama de Pandora (El Mundo)

PUBLICITAT
Premi: Marc Sardà, per Expo Bang! 09 (Ajuntament de Reus)

EDICIÓ
El jurat declara deserta aquesta categoria

CÒMIC
Premi: Tyto Alba, per El hijo (Ediciones Glenat)

ANIMACIÓ
Premi: Juanjo Sáez per Arròs covat (Escándalo Films)

COBERTA DE LLIBRE
Premi: Albert Asensio, per Neu de primavera (Editorial Bambú)

CIENTÍFIC
Premi: Carles Puche, per On the origin of species - Illustrated edition (Universitat de València)

LLIBRE DE TEXT

Premi: Sebastià Serra, per Educación para la ciudadanía (La Galera)

NO FICCIÓ ADULT I INFANTIL
Premi: Pere Ginard, per El que es menjava a casa (Riurau Editors)

ADULT FICCIÓ
Premi: Arnal Ballester, per El Gran Zoo (Libros del Zorro Rojo)

INFANTIL FICCIÓ

Premi: Xavier Salomó, per 10 viatges i un somni (Combel Editorial)
Menció especial: Sergio Mora, per Papá tatuado (A buen paso)

JUNCEDA IBÈRIA
Premi: Javier Zabala, per Hamlet (Nórdica Libros)
Menció especial: André Letria, per Domingo vamos à Luz (Pato Lógico Ediçoes)

JUNCEDA D’HONOR
Premi: Teresa Duran, escriptora i il·lustradora

Llicència Els continguts d’aquesta publicació estan subjectes a una llicència de Reconeixement - No comercial - Compartir 3.0 de Creative Commons.
Se’n permet còpia, distribució i comunicació pública sense ús comercial, sempre que se’n citi l’autoria i la distribució de les possibles obres derivades i es faci amb una llicència igual a la que regula l’obra original. La llicència completa es pot consultar a: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/